Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin Hong Kong’un özel gümrük statüsünü iptal etme kararını korumasına tepki gösterdi.

Basına yansıyan haberlere göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Kongresi’ne Hong Kong’un özel gümrük bölgesi statüsü taşımamasına dair daha önce alınan kararın sürmesi için bir rapor sundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, söz konusu raporda olguların bir kenara bırakılarak Çin hükümetine ve Hong Kong yönetimine asılsız suçlamalar yapıldığını, Çin’in iç işlerine müdahale edildiğini söyledi. Sözcü Hua, Çin’in bu durumdan büyük hoşnutsuzluk duyduğunu ve buna kesinlikle karşı çıktığını belirtti.

Sözcü, “Hong Kong’un anavatana dönmesinden sonra Bir Ülke İki Sistem, ‘Hong Kong’un Hong Konglularca yönetilmesi’ ve ‘yüksek özerklik’ politikaları kapsamlı şekilde yerine getirildi. Hong Kongluların tüm hak ve çıkarları yasalarla güvence altına alındı. Hong Kong’un kalkınmasında kaydedilen başarılara tüm dünya tanıklık etti.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, ABD’nin Hong Kong’a yönelik sözde özel statüyü iptal etme tehdidinin, Hong Kong’un kalkınmasını, ana kesimle kaynaşarak daha geniş kalkınma alanı elde etmesini ve ülkeye katkı yapmayı sürdürmesini engellemeyeceğini dile getirdi.

Çinli sözcü, “Hong Kong ile ilgili işler, Çin’in iç işidir ve hiçbir ülkenin buna karışmaya hakkı yoktur.” ifadelerini kullandı.