Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çağın ana eğilimine ayak uydurarak, Çin ile ilişkilerini en kısa süre içinde normale döndürmesini ümit ettiğini açıkladı.

1979 yılındaki bugün, dönemin Çin Başbakan Yardımcısı Deng Xiaoping, ABD’ye resmi ziyarette bulundu. Bu tarih, Çin ile ABD arasındaki dostane değişimlerin perdesinin açıldığı gün olarak görülüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmede bulundu

Zhao Lijian “ABD’nin, çağın eğilimlerine ayak uydurarak, iki ülkenin halklarının ve uluslararası toplumun ortak arzusuna kulak vermesini ve Çin ile ilişkilerini objektif ve rasyonel bir tavırla ele almasını ümit ediyoruz. ABD’nin, Çin ile aynı yönde adımlar atarak birbirine direnmeme, karşılıklı saygı, iş birliği ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda diyaloğu güçlendirmesini, anlaşmazlıkları kontrol altına almasını ve böylece ikili ilişkileri bir an önce normalleştirmesini arzuluyoruz.” diye konuştu.