Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde soykırım yapıldığı ve insanlık suçu işlendiği yönündeki iddiaların mesnetsiz olduğuna işaret etti.

Sözcü Zhao, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) tamamen uydurma olan bu iddiaları için delil göstermesini talep ettiklerini aktardı.  

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price kısa süre önce yaptığı açıklamada, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde soykırım yapıldığını ve insanlık suçu işlendiğini iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian dün düzenlenen basın toplantısında iddiaları değerlendirdi.

Zhao Lijian, Çin’in, ABD tarafının asılsız iddialarına kararlılıkla karşı çıktığına işaret ederek, bu girişimlerinin sadece ABD’nin imajını zedeleyeceğini kaydetti.

Zhao, “Geçen 40 yıl içinde Xinjiang’da Uygur nüfusu 5 milyon 550 binden 12 milyona yükseldi. Yani bir kat arttı. Buna soykırım diyebilir miyiz?”diye konuştu.

Zhao, “ABD tarihini bilenler Kızılderililere yönelik katliamı da bilirler. Kızılderili nüfusu 1492 yılında 5 milyon iken 20. yüzyılın başlarında 250 bine indi, yani yüzde 95 oranında azaldı. Bu verilere göre soykırım şapkası en çok ABD’ye yakışacaktır. ABD, yalanlar ve yanlış bilgiler ileri sürüp diğer ülkeleri karalamak yerine, kendi insan hakları sorunlarıyla ilgilenmelidir. ” ifadelerini kullandı.