Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde İsrail-Filistin sorununa ilişkin yapılması öngörülen oturumu engelleme girişimine tepki gösterdi.

Güvenlik Konseyi’nde İsrail-Filistin sorununa ilişkin olarak bugün düzenlenmesi öngörülen oturum ABD’nin girişimleri sonucu 16 Mayıs’a ertelendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında söz konusu gelişmeyi değerlendirdi. Sözcü, “Çin ve uluslararası toplum, şu an tırmanmakta olan İsrail-Filistin gerginliğini yakından izliyor ve bundan büyük kaygı duyuyor.” dedi.

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı olan Çin’in daima arabuluculuk yaptığına ve Çin’in çabalarıyla Güvenlik Konseyi’nde iki acil müzakere düzenlendiğine dikkat çeken Hua, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Maalesef, ABD, Güvenlik Konseyi’nin 10 Mayıs’taki acil oturumunda başkanlık bildirisi yayımlanmasına karşı çıktı ve 12 Mayıs’taki ikinci acil oturumda da Güvenlik Konseyi’nin açıklama yapmasını tekrar engelledi. ABD, bir kez daha uluslararası toplumun karşısında durdu.

ABD, Müslümanların haklarıyla ilgilendiğini iddia ederken, İsrail ile Filistin arasında çatışmaların yaşandığı ve çok sayıda Filistinli Müslümanın acı çektiği bugünlerde, Filistin halkının yaşadıklarını görmezden geldi. Hatta konuyla ilgili toplantı düzenlenmesini bütün uluslararası toplumun karşı çıkmasına rağmen ısrarla engelledi. ABD’nin asıl amacı nedir?

ABD’nin Filistinli Müslümanların hayatlarının da değerli olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Çin, Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliği savunma görevini yerine getirerek, bir an önce harekete geçip bölgede barış ile istikrarın bir an önce tesis edilmesini sağlamak için iki devlet çözüme yönelik taahhüdünü ve desteğini hızlandırmaya devam edecek.”