Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) doğru ile yanlışı ayırt edemediğini ve Çin ile Avustralya arasındaki ticaret ilişkisi hakkında yaptığı açıklamanın gerçek dışı olduğunu belirtti.

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai dün Avustralya Ticaret Bakanı Dan Tehan’le yaptığı görüşmede, Çin ve Avustralya arasındaki ticari gerginliği yakından takip ettiklerini, gerginliğin giderilmesi için Avustralya’yla ortak çaba göstereceklerini ifade etti. Tai, iki tarafın ekonomik tehditler gibi piyasa dışı girişimlerle mücadelede üst düzey diyaloğu sürdüreceğini kaydetti.

Günlük basın toplantısında konuşan Sözcü Zhao, ABD Ticaret Temsilcisi’nin Çin-Avustralya ilişkileri konusundaki yorumunun gerçek dışı olduğunu vurguladı. Zhao Lijian, Çin ile Avustralya arasındaki gerginliğin, Avustralya’nın Çin’in iç işlerine karışması, Çin’in meşru çıkarlarını zedelemesi ve Çin’le ticaretinde ayrımcı faaliyetlerde bulunmasından kaynaklandığını söyledi.

Çinli Sözcü, “Adaletsiz girişimlerde bulunan ve ekonomik tehdit oluşturan Çin değil ABD’dir. ABD’nin yanlış girişimlerini düzeltmesi ve sorumsuzca açıklamalar yapmaması gerekir.” ifadelerini kullandı.