Çin Dışişleri Bakanlığı Sözücüsü Zhao Lijian, Çin’in Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) siber ortamla ilgili daha sorumlu davranma çağrısında bulunduğunu belirtti.

Zhao, günlük basın toplantısında Çin’e ait internet ağının şubat ayı itibarıyla yurt dışından gelen siber saldırılara sürekli maruz kaldığına ilişkin bir soruyu yanıtladı.

ABD’nin Çin’i kullanarak, başka ülkelere siber saldırılar düzenlemesinden kaygı duyduklarına dikkat çeken Zhao, sırf bu yüzden Çin’in birçok ülkenin siber saldırılarının hedefi olduğunu kaydetti.

Zhao, Ukrayna krizinin devam ettiği bugünlerde ABD’nin söz konusu girişimlerinin uluslararası toplumun yanıltılması ve sahte bilgilerin yayılması gibi olumsuz etkilere yol açabildiğini dile getirdi.

Sözcü, “Çin, ABD yönetimine siber ortamla ilgili daha sorumlu davranarak, kötü niyetli siber faaliyetleri derhal durdurma çağrısında bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Çin Ulusal İnternet Ağı Acil Durumlara Karşı Koordinasyon Merkezi (CNERT/CC) tarafından verilen bilgilere göre, Şubat ayının sonlarından itibaren yurt dışından kuruluşlar, Çin’deki bilgisayarlara saldırıp, bazılarını kontrol altına aldı ve ardından Çin üzerinden yapılıyormuş gibi Rusya, Ukrayna ve Belarus’a siber saldırılar gerçekleştirdi.

Araştırmalara göre bu saldırıların kaynağı, genel olarak ABD’de bulunuyor ve nihai hedeflerinin yüzde 87’si Rusya. ABD dışında az da olsa Almanya ve Hollanda’dan gelen siber saldırıları da mevcut.