Çin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Soğuk Savaş zihniyetini terk ederek, bölgedeki barış, istikrar ve refahın korunması için çaba harcaması gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, ABD, Japonya, Hindistan ve Avustralya dışişleri bakanlarının gerçekleştireceği dörtlü toplantıyı değerlendirdi.

Zhao, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Kritenbrink’in toplantıda Çin’in demokratik değerler ve küresel düzene getirdiği meydan okumanın ele alınacağına dair sözleriyle ilgili olarak, “Demokrasi insanlığın ortak değeridir. Bir ülkenin demokratik olup olmadığının o ülkenin halkı tarafından değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Çinli sözcü, Çin’in bölgesel düzenin koruyucusu olduğuna, merkezinde BM’nin bulunduğu, uluslararası hukuk temelindeki küresel düzeni desteklediğine dikkat çekerek, küresel düzenin bir ülke veya birkaç ülke tarafından tanımlanamayacağının altını çizdi.

Zhao Lijian, tüm bölgesel mekanizmaların çağın barış ve kalkınma yönündeki ana eğilimiyle uyumlu olması, ülkeler arasındaki karşılıklı güven ve iş birliğine destek sağlaması gerektiğini söyledi.

Çinli sözcü, ABD’nin ve diğer ilgili ülkelerin Soğuk Savaş zihniyetini terk ederek, bölge ülkeleri arasında zıtlaşmalar yaratmak yerine, barış, istikrar ve refahı teşvik etmeleri çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Avustralya’da düzenlenecek ABD, Japonya, Hindistan ve Avustralya arasındaki Dörtlü Mekanizma 4. Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Kritenbrink, toplantıda Çin’in demokratik değerler ve küresel düzene getirdiği meydan okumalar dâhil olmak üzere farklı konuların ele alınacağını belirtti.