Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’in Taiwan bölgesine silah satışından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Pentagon’a bağlı ABD Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA), 7 Şubat’ta Taiwan’a yüz milyon ABD Doları değerindeki füze savunma sistemi satışının onaylandığını bildirdi. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian bugün bu haberle ilgili soruyu yanıtladı.

Sözcü Wu Qian, ABD’nin Çin’in Taiwan bölgesine silah satmasının, “Tek Çin” kuralı ve Çin ile ABD arasındaki Üç Ortak Bildiri ve özellikle 17 Ağustos Ortak Bildirisi’ne aykırı olduğunu belirtti. ABD’nin davranışının Çin’in iç işlerini kabaca müdahale ederek, Çin’in egemenlik ve güvenlik haklarını zedelediğine işaret eden sözcü, bunun iki ülkenin askeri ilişkilerinin yanı sıra Taiwan Boğazı’nın barış ve istikrarına zarar verdiğini kaydetti. Bundan büyük memnuniyetsizlik duyan Çin’in ABD’nin davranışına kararlılıkla karşı çıktığının altını çizen sözcü, ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarını hatırlattı.

Dünyada tek bir Çin’in bulunduğunu ve Taiwan’ın Çin topraklarının bölünmez bir parçası olduğunu yineleyen Sözcü, ABD’den Taiwan’a silah satışı programından vazgeçip, Taiwan ile arasındaki askeri teması durdurmasını istediklerine dikkat çekti. Sözcü, ABD’nin sözde “Taiwan bağımsızlığı”nı amaçlayan bölücü güçlere yanlış mesajlar göndermekten ve Çin ile ABD arasındaki askeri ilişki ve Taiwan Boğazı’nın barış ve istikrarı konularında ciddi olumsuz sonuçlara yol açmaktan kaçınması gerektiğini dile getirdi.

Taiwan’ın geleceğinin ülkenin birleşmesi temeline dayandığına dikkat çeken sözcü, Taiwan’ın güvenliğinin, ABD’nin silah satışıyla değil “Tek Çin” kuralı altında Taiwan Boğazı’nın iki yakasının ortak çabasıyla gerçekleştirileceğini kaydetti. Sözcü, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun gerekli tedbirler alarak devletin egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmakta, tüm art niyetli dış güçlerin ve sözde “Taiwan bağımsızlığı”nı hedefleyen bölücü güçlerin hilelerini boşa çıkarmak ve vatanın birleşme sürecini hızlandırmakta kararlı olduğunu vurguladı.