Taiwan bölgesindeki ayrılıkçılar Çin ana karasıyla çatışmanın kendi lehlerine işleyeceğini sanıyorlar. Washington yönetiminden sağlam bir askeri taahhüt koparmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki mevcut gerilimi kullanmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar.

Şimdiye kadar ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray yönetimi yorum yapmayı reddetse bile, ABD’nin, Taiwan bölgesinin Çin ana karasıyla yeniden birleşmesini önlemek için güce başvurmaya istekli olduğunu iddia eden güçlü, ancak belirsiz bir dil kullanıyor. Görünüşe göre, ABD, Çin’in içeride birliğini ve dışarda güvenilirliğini sarsmak için Çin hükümetini kendi insanıyla bir savaşa çekmek istiyor.  

ABD öncelikle Çin’in zayıflaması ve yükselişinin yavaşlamasıyla ilgileniyor. Taiwan’ın ayrılıkçı liderleri gibi ABD’nin dikkat ettiği en son şey, Taiwan adasında yaşayan insanların güvenliği, esenliği veya gelecekteki refahıdır. ABD ümitsizce küresel egemenliğini sürdürmeye ve küresel ekonominin kurallarını kontrol etmeye çalıştığı için Taiwan adasında yaşayan insanlar Amerika’nın büyük güç oyunlarının piyonlarıdır. 

ÇİN’İN İÇ BÖLÜNMENİN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİN PEK ÇOK SEÇENEĞİ VAR

Çin bununla birlikte, Taiwanlı ayrılıkçıların kesinlikle yenileceği, fakat Çin’in kendi halkına boyun eğdirdiği gibi bir görüntüye dönüşmeyecek gerçek savaşa kolayca manipüle edilemeyecek. Çin’in iç bölünmenin üstesinden gelmek için birçok seçeneği var. Askeri eylem, ana karaya ihanet ederek ülkeyi bölmek isteyen ayrılıkçılarla başa çıkmak için Çin’in tek seçeneği değil. 

Hong Kong’da görüldüğü gibi yasal adım, yabancıların desteklediği ayrılıkçıları durdurmak için genellikle yeterlidir. Çin’in Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Zhu Fenglian, 5 Kasım’da, “Taiwan’ın bağımsızlığını” destekleyen kişilerin ömür boyu cezai olarak mesul olacaklarını açıkladı. Zhu özellikle, Çin ana karası, Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri’ne girişi yasaklanan Su Tseng-chang, You Si-kun ve Joseph Wum’un adını verdi. Zhu, bu üç kişiyle ilgili örgütlerin, ana karadaki örgütler ve bireylerle iş birliğinin kısıtlanacağını ve bu üç kişi ve onların finansal destekçileriyle ilgili işletmelerin ana karada kâr etmelerine izin verilmeyeceğine işaret etti. 

Bu üç siyasetçi, kişisel partizan çıkarları için Çin vatandaşlarını birbirine düşürmeye çalışıyor, bu yüzden onların bencil eylemlerinin cezalandırılması doğal ve doğrudur. Son iki yüzyıldır, ne yazık ki birçok bencil siyasetçinin, ülkesi pahasına kişisel çakırları için sömürgeci güçlerle iş birliği yaptığını söylemek utanç vericidir. Bu vatan hainleri kendi halkına sırtlarını döndüler ve Çin’i zayıf ve bölünmüş tutmak için yardımcı oldular.

TARİH VATAN HAİNLERİNİ OLUMLU BİR BİÇİMDE HATIRLAMAYACAK

Taiwan lideri Tsai Ing-wen ve onun ayrılıkçı siyasetçi tayfası, ABD’yi adada bir askeri üs kurması için cesaretlendiriyor. Onlar, kendi dar siyasi hedeflerine ulaşmak için Taiwan Boğazı’nın iki tarafındaki vatandaşlarının güvenliğini kurban etmeye niyetliler. Fakat, savaşçılar ve savaş gemileri, tarihin gücünün yanı sıra Taiwan Boğazı’nın her iki tarafındaki vatandaşları birbirine bağlayan kan ve kültür bağıyla boy ölçüşemez. Köklü tarihi, ekonomik ve kültürel bağlar Taiwan’ın her zaman Çin’in parçası olarak kalacağını garanti ediyor.

Taiwan’daki bu gerici ayrılıkçılar, ana vatanlarına ihanet etme yolunda daha fazla devam etmeden önce ne olabileceğini hatırlamalılar. Çin eski bir uygarlıktır ve halkının, özellikle vatan hainleri söz konusu olduğunda büyük bir hafızası vardır. Taiwanlı ayrılıkçılar hâlâ Çin’in zayıf olmasını amaçlayan sömürgeci güçlerin yüzlerce yıllık bölge ve yönet taktiklerini teşvik ediyorlar. Atalarını unutanların, vatana ihanet edenlerin ve ülkeyi bölenlerin sonu asla iyi olmayacak, halkı tarafından reddedilecek ve tarih tarafından yargılanacaktır.