Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’in Taiwan bölgesiyle ilişkilerini geliştirmek istedikleri yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Washington’ın Taiwan’la ilişkilerini derinleştirmeye çalışacağı, karşılıklı üst düzey ziyaretler gerçekleşmesi için fırsatları değerlendireceği belirtildi.

Hua Chunying, günlük basın toplantısında, ABD ile Taiwan arasında son dönemde gerçekleşen “anormal temasları” yakından izlediklerine işaret ederek, Taiwan’ı ziyaret eden Palau heyetinde ABD’nin Palau Büyükelçisi John Hennessey-Niland’ın da bulunduğunu bildiklerini kaydetti.

Sözcü, “ABD’nin söz konusu girişimi, Taiwan’ı gerçekten önemsediklerini mi gösteriyor? Yoksa Taiwan’ı Çin’i engellemek için bir araç olarak kullanmayı mı amaçlıyor? ABD’nin niyeti apaçık.” ifadesini kullandı.

Taiwan meselesinin, Çin-ABD ilişkilerinin en önemli ve en hassas noktası olduğuna dikkat çeken Hua, Tek Çin politikasının, ikili ilişkilerin siyasi temelini oluşturduğunu ve asla geçilemez bir kırmızı çizgi olduğunu vurguladı.

Sözcü Hua Chunying, Çin’in ABD yönetiminden Taiwan meselesinin hassasiyetinin farkına vararak, Taiwan’la her tür teması durdurmasını istediğini ifade etti.

Çinli sözcü, Washington’un Taiwan’la ilgili meseleleri ihtiyatlı ve uygun şekilde ele alarak, Taiwan’ın bağımsızlığını amaçlayan bölücü güçlere yanlış mesajlar vermeyi durdurması, ikili ilişkilere ve Taiwan Boğazı’nın barış ve istikrarına zarar verilmesini önlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.