Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ihanetin Taiwan’ı tehlikeli bir duruma sokarken, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) dayanılmaz sonuçlar getireceğini belirtti.

Basına yansıyan haberlere göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün Kongre’de düzenlenen oturumda, ABD yönetiminin Taiwan’ın Çin’in ana kesiminden gelecek herhangi bir potansiyel saldırıya direnecek her türlü gerekli araçlara sahip olmasını sağlayacağını, Taiwan’ın asimetrik caydırıcılık yeteneğini güçlendirmesine özellikle destek vereceğini belirtti.

Wang Wenbin, günlük basın toplantısında Çin’in Blinken’in söz konusu ifadelerinden büyük hoşnutsuzluk duyduğunu ve buna kesinlikle karşı çıktığını söyledi.

1979 yılında Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkinin kurulmasından bu yana, mevcut hükümet dahil bütün ABD yönetimlerinin Tek Çin politikasını izleyeceğini net bir şekilde belirttiklerine dikkat çeken Wang, ABD liderlerinin Taiwan bağımsızlığını hedefleyen girişimlere destek vermeyeceklerini defalarca dile getirdiğini, ABD yönetiminin ise Taiwan’a silahlar satmaya devam ettiğini, Taiwan’la resmi iletişimde bulunduğunu ve sözde “Taiwan bağımsızlığı”nı hedefleyen güçlere yanlış sinyal verdiğini hatırlattı.

Wang, “Taiwan Boğazı’nın iki yakasının birleşmesi, engellenemez bir eğilimdir. Yalnız Tek Çin ilkesi, Taiwan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı koruyabilir. ABD, 1 milyar 400 milyon Çin halkının devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmadaki kararlılığı, iradesi ve kabiliyetini azımsamamalı. İhanet, Taiwan’ı tehlikeli bir duruma sokarken, ABD’ye de dayanılmaz sonuçlar getirecek.” ifadelerini kullandı.