Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Misyonu Maslahatgüzarı Dai Bing dün, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’e yönelik suçlamalarına cevap verdi ve siyasi manipülasyonla Covid-19 salgınının üstesinden gelinemeyeceğini belirtti.

Dai Bing, BM Genel Kurulu’nda bağımsız uzman grubunun Covid-19’la mücadele çalışmalarının değerlendirilmesine dair brifinginin ele alındığı gayri resmi toplantıya katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Dai, ABD’li temsilcinin Covid-19 kaynağının araştırılması sorununa ilişkin siyasi manipülasyon yürüttüğüne dikkat çekerek, Çin’in buna kararlılıkla karşı çıktığının altını çizdi.

Çin’in virüsün çıkış noktasının araştırılmasına ilişkin uluslararası işbirliğine daima aktif bir şekilde katıldığını ve iki kere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarını davet ettiğini anımsatan Dai, “Uzmanlar gitmek istedikleri her yere gittiler, görüşmek istedikleri bütün insanlarla görüştüler ve virüsün laboratuvardan sızma ihtimalinin son derece düşük olduğu sonucuna vardılar.” dedi.

Dai, DSÖ uzman grubunun ayrıca küresel çapta olası erken vakaların aranması gibi önemli önerilerde bulunduğuna dikkat çekerek, bundan sonraki araştırmaların bu temelde sürdürülmesi gerektiğine ve birçok ülkede yapılan araştırmalarda da bazı erken vakaların tespit edildiğine vurgu yaptı.

Dai, “ABD’nin bilim ve gerçeklere aykırı davranarak, virüsün kaynağına ilişkin sorunları siyasileştirmesinin nedeninin kendisinin salgınla mücadeledeki başarısızlıklarının sorumluluğunu başkalarına atmak olduğunu herkes net bir şekilde görebiliyor. Aslında birkaç gün önce Dünya Sağlık Örgütü Sekreterliği tarafından önerilen virüsün kaynağına ilişkin araştırmaların ikinci aşama çalışma planı da ciddi şekilde politize edildi. Birçok ülke bu konuda ciddi endişelerini dile getirdi ve buna karşı çıktıklarını belirtti.” ifadelerini kullandı.

Dai, “Çin, ABD’ye bilime saygı göstererek insanların hayatlarını kurtarma meselesine odaklanıp, salgınla mücadele ve virüsün kaynağına ilişkin araştırma konulardaki uluslararası işbirliğini zedelemeye son vermenin yanı sıra, açık ve şeffaf bir tavırla DSÖ uzmanlarını ülkeye davet etme çağrısı yapıyor.” diye konuştu.