Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Ukrayna krizindeki tutumunu karalayan her çeşit girişime karşı çıktıklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunu sonlandırmasına  yardımcı olmak için harekete geçmesi gerektiğini, aksi halde Çin’in küresel statüsünün zora düşeceğini iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin’in Ukrayna sorunu hakkında öteden beri objektif ve adil bir tutum izleyerek barışçı diyalog ve müzakereleri desteklediğini kaydetti. Çin’in Ukrayna’ya ve krizden etkilenen diğer ülkelere aktif şekilde insani yardım sağladığına değinen Zhao, gerginliğin yumuşatılması, krizin sona erdirilmesi ve barışın yeniden tesis edilmesi için yoğun çaba harcadığını belirtti.

Çinli sözcü Zhao Lijian, “Çin’in Ukrayna krizindeki tutumunun herhangi bir şekilde çarpıtılmasına ve karalanmasına kesinlikle karşıyız. Çin tarafı Ukrayna krizinin çözülmesinde yapıcı rol oynuyor. Çin, adaletten ve uzun vadeli barıştan yanadır. Çin’in bu tutumu ve arzusu, tüm dünya ülkelerinin çoğuyla aynıdır. Çin’e yönelik her türlü baskı ve zorlamaya karşı çıktığımız gibi, mesnetsiz suçlamaları ve şüpheleri kabul etmeyeceğiz. Zaman, Çin’in tarihin doğru tarafında bulunduğunu eninde sonunda kanıtlayacaktır.”