Amerika Birleşik Devletleri’nin, (ABD) Taiwan bölgesinin Birleşmiş Milletler (BM) gibi küresel kamusal alanlara “daha anlamlı” katılımını genişletmek temasıyla Taiwan’da çevrim içi bir konferans düzenlemesini önermesi üzerine, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin’den bugün bir açıklama geldi.

Wang Wenbin, BM’nin egemen devletlerden oluşan hükümetler arası bir uluslararası kuruluş olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“1971 yılında kabul edilen 2758 sayılı Genel Kurul Kararı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM’de siyasi, hukuki ve usuli olarak temsil edilmesi sorununu tamamen çözmüştür. BM sisteminin tüm uzman kuruluşları ve Birleşmiş Milletler Sekreterliği, ‘Tek Çin’ ilkesine ve 2758 sayılı BM Genel Kurulu Kararına uymalıdır. ABD dâhil olmak üzere BM üyelerinin tümü, dünyada yalnızca tek bir Çin bulunduğunu ve Taiwan’ın Çin’in bir parçası olduğunu kabul eder. Bölünme adımı olarak, Taiwan bölgesinin uluslararası kuruluşların faaliyetlerine katılımı, ‘Tek Çin’ ilkesine göre ele alınmalıdır.”

Wang Wenbin, Taiwanlı yetkililerin yabancı güçlere dayanma ve sözde uluslararası alanı genişletme girişimlerinin esasen “Taiwan’ın bağımsızlığı” fikrini genişletme amacı taşıdığını ve bunun kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı:

“Çin, ABD’yi ‘Tek Çin’ ilkesine ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin hükümlerine uymaya, 2758 sayılı BM Genel Kurulu Kararına uymaya, Taiwan ile resmi temasları kesmeye, sorumsuz açıklamalar yapmaktan kaçınmaya çağırıyor. Taiwan’a herhangi bir biçimde bağımsızlık ümidi verilmemelidir.”