Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesinin, doğrudan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesiyle ilgili olduğuna dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Çinli Sözcü Zhao, Rusya’nın anlaşmanın otoritesini korumak için çaba harcadığını, ancak ABD gibi anlaşmaya taraf olan ülkelerden olumlu karşılık alamadığını belirtti.

Zhao, Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin, doğrudan ABD’nin uluslararası toplumun itirazlarına rağmen tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesiyle ilgili olduğuna vurgu yaparak, ABD’nin bu girişiminin ülkeler arasındaki karşılıklı askeri güven ve şeffaflığı ciddi şekilde zedelediğini dile getirdi.

ABD’nin uzun süredir soğuk savaş zihniyetinde ısrarcı olduğunun altını çizen Zhao Lijian, Washington’un “Önce Amerika” politikası izleyerek çok sayıda küresel anlaşmadan çekildiğini, bunun küresel silah kontrolü ve silahsızlanmaya olumsuz etki getirdiğini kaydetti.

Çinli Sözcü Zhao Lijian, ABD’ye uluslararası toplumun endişelerine önem vermesi ve küresel istikrar ve barışın korunması yönünde gerçekçi adımlar atması çağrısında bulunduklarını aktardı.