Çin hükümetinin Afganistan’a sağladığı kışlık ihtiyaç ürünlerinden oluşan ikinci grup yardım malzemesi dün başkent Kabil’e ulaştı.

Çin’in Kabil Büyükelçisi Wang Yu ve Afganistan geçici hükümetinin Göçmen İşleri Bakan Yardımcısı Arsala Han Kharoti yardım malzemelerinin teslimi için düzenlenen törene katıldı.

Büyükelçi Wang Yu, Afganistan’ın ekonomik ve toplumsal zorluklarla karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek, Afganistan’ın iyi komşusu, dostu ve ortağı olan Çin’in ülkedeki gelişmeleri daima yakından izlediğini söyledi.

Wang, Çin halkının Afgan halkına soğuk kış günlerinde ihtiyaç duyulacak malzemeler gönderdiğini belirtti.

Çin’in eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde Afganistan ile her alandaki dostane iş birliğini pekiştirmeye devam edeceğine işaret eden Çinli büyükelçi, ülkenin yeniden yapılandırılmasına destek vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Afganistan geçici hükümetinin Göçmen İşleri Bakan Yardımcısı Arsala Han Kharoti, sağlanan yardım malzemeleri nedeniyle Çin’e teşekkürlerini sundu. Afgan yetkili, malzemelerin bir an önce Afgan halkına ulaştırılacağını kaydetti.

Arsala Han Kharoti, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) ve diğer Batılı ülkeleri Afganistan’ın yurt dışındaki varlıklarını serbest bırakarak, ülkedeki insani ve ekonomik krizin atlatılmasına yardımcı olmaya çağırdı.