Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Afrika ülkelerine Covid-19 aşısı bağışlayacağını belirterek, ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, “Çin hükümetinin Ekvator Ginesi’ne yardım olarak gönderdiği Covid-19 aşılarının ilk partisi bugün yola çıktı. Aşıların yarın sabah Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’ya ulaşması bekleniyor. Bu, Çin hükümetinin Afrika ülkelerine yardım olarak gönderdiği Covid-19 aşılarının ilk teslimatı olacak ve aynı zamanda Çin’in aşıları küresel kamu ürünü olarak sağlama taahhüdünü hayata geçirmek için attığı bir adım. Öte yandan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçen haziranda yaptığı konuşmada Covid-19 aşısı resmen kullanıma geçtikten sonra aşıdan öncelikle Afrika ülkelerinin yarar göreceği yönündeki taahhüdünü de somut hareketlerle yerine getirdiğinin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Çin ile Ekvator Ginesi arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığına ve gün geçtikçe daha da sağlamlaştığına işaret eden Sözcü, iki ülkenin Covid-19 salgını karşısında birbiriyle yardımlaştığını, Çin’in elinden gelen en kısa süre içinde Ekvator Ginesi’ne aşı bağışlamasının Ekvator Ginesi’nin salgınla mücadelede bir an önce zafer kazanmasına güç katacağını dile getirdi.

Wang son olarak, Çin’in başta Ekvator Ginesi olmak üzere Afrika ülkeleriyle birlikte çeşitli yöntemlerle aşı konusunda iş birliği yürütmeye, Afrika ülkelerine mümkün olan bütün desteği sağlamaya, el ele vererek salgınla mücadelede zafer kazanmaya ve salgın sonrası ortak kalkınmayı ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.