Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında Çin’in Ankara Büyükelçisi’nin Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Zhao, Türkiye’deki kişisel sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlarda teröristlere açıkça destek mesajı iletildiğini, paylaşımların, Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü tehdit eder ve Çin’in bölünmesini kışkırtır nitelikte olduğunu belirtti.

Sözcü Zhao, Ankara Büyükelçiliği’nin buna karşılık olarak Çin’in tutumunu net bir şekilde açıkladığını ve açıklamanın tamamen haklı ve makul olduğunu, suçlanacak bir yanının bulunmadığını kaydetti.

Türkiye’nin uzun yıllar terörist ve bölücü güçlerden zarar gördüğünü hatırlatan Zhao, Türkiye’deki tüm çevrelerin Çin’in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığına doğru, tarafsız ve rasyonel bir şekilde bakması gerektiğini dile getirdi.

Zhao Lijian, Türkiye’yi, terör ve aşırıcılık yanlılarına karşı Çin ile birlikte mücadele vermeye ve Çin-Türkiye stratejik iş birliğini somut eylemlerle korumaya çağırdıklarını aktardı.