Çin’den Arap Birliği’ne bağışlan aşıların teslimatı vesilesiyle dün birliğin Kahire’deki merkezinde bir tören düzenlendi. Törene Çin’in Kahire Büyükselçisi ve Arap Birliği Temsilcisi Liao Liqaing ve Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zaki katıldı.

Büyükelçi Liao etkinlikte yaptığı konuşmada, Çin’in Arap Birliği’ne aşı yardımı sağlamasının, Çin ile Arap ülkelerinin Covid-19 salgınıyla dayanışma içinde mücadele konusunda yaptığı ortak açıklamayı yerine getiren somut bir eylem olduğunu vurguladı. Liao, bu yardımların ayrıca, iki tarafın sağlık konusunda kader ortaklığı oluşturduğunun da bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Hüsam Zaki konuşmasında, Çin tarafından sağlanan söz konusu yardımın Çin’in Arap Birliği’yle arasındaki dostluğa verdiği önemi gösterdiğini belirtti.

Zaki, Çin’in Arap ülkelerinin salgınla mücadelesine verdiği güçlü desteğin, Arap ülkelerinin salgınla mücadele kabiliyetini güçlendirmenin yanı sıra iki taraf arasındaki geleneksel dostluğu da pekiştireceğini ifade etti.