Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Covid-19 Aşısı İş Birliği Uluslararası Forumu’nun ilk oturumunda aşının küresel bir kamu ürünü olması için dayanışma yürütme çağrısında bulundu.

Dün video konferans yöntemiyle düzenlenen Covid-19 Aşısı İş Birliği Uluslararası Forumu’nun ilk oturumunda, aşının küresel bir kamu ürünü haline getirilmesinin yanı sıra, adil şekilde dağıtılmasının güvence altına alınması ve gelişen ülkelerin aşı üretim gücünün arttırılması gerektiğinin altı çizildi.

Toplantıya başkanlık eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, oturumda bir konuşma yaptı.

Wang Yi, Çin’in küresel aşı iş birliğine yaptığı katkılara değinerek, Çin’in yeni tip koronavirüsün gen dizilimini dünya ile paylaşma, ihtiyacı olan gelişen ülkelere aşı sağlama, aşı üretiminde gelişen ülkelerle iş birliği yapma, Birleşmiş Milletler (BM) barış güçlerine ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne aşı sağlama gibi konularda öncülük ettiğine dikkat çekti.

İhtiyacı olan ülkelere aşı sağlamaya Eylül 2020’de başlayan Çin’in 100’ü aşkın ülkeye aşı bağışında bulunduğunu ve 60’tan fazla ülkeye de aşı ihraç ettiğini anımsatan Wang Yi, Çin’in dünyaya toplam 770 milyon doz aşı tedarik ettiğini ve bu alanda dünyanın ilk sırasında yer aldığını vurguladı.

Wang Yi, Çin’de geliştirilen dört aşının hâlihazırda yüzü aşkın ülkede kullanım onayı aldığını ve bu aşıların güvenliği ile etkinliğinin uluslararası otorite organlarınca onaylandığını kaydetti.

Wang ayrıca, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in toplantıya gönderdiği yazılı mesajda, Çin’in yıl sonuna kadar tüm dünyaya 2 milyar doz aşı sağlamak için çalıştığını ve gelişen ülkelerin aşıya erişimini yükseltmek amacıyla COVAX’a 100 milyon dolar tutarında bağış yapmaya karar verdiğini açıkladığını da hatırlattı.

Toplantıya ilgili ülkelerin bakanları ve BM gibi uluslararası kuruluşlar ile ilgili şirketlerin temsilcileri de katıldı.