Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bazı Avrupa ülkelerinin Çin büyükelçilerini çağırmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çin’in Avrupa Birliği’nin (AB) ilgili kuruluşları ve personeline yaptırımları açıklamasının ardından, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri başkentlerindeki Çinli büyükelçileri dışişlerine çağırdı ve Çin’in yaptırım kararının kabul edilemez olduğu iddiasında bulundu.

Bugünkü olağan basın toplantısında Çin’in tutumunu dile getiren sözcü, “Olayın nasıl başladığı çok açık. Yalanlara ve yanlış bilgilere dayanan AB, Xinjiang’daki sözde insan hakları durumu bahanesiyle ilgili Çinli bireylere ve kuruluşlara tek taraflı yaptırım kararı aldı. AB’nin önce yaptığı bu mantıksız provokasyona Çin meşru ve adil bir şekilde yanıt verdi. Kendisinin keyfi olarak başkalarını itibarsızlaştırmasına izin veren AB tarafı, Çin tarafının karşılık vermesine tahammül edemiyor. Bu bir çifte standarttır, ayrıca zorbalık, egemenlik ve ikiyüzlülüğün bir kanıtıdır.” dedi.  

Sorun çıkarma ve kışkırtma niyetinde olmayan Çin’in bu tür girişimlerden de hiç korkmayacağını vurgulayan sözcü Hua, Çinli elçilerin ciddi tutumunu ifade ederek AB tarafına ciddi girişimde bulunduklarının altını çizdi.

Öte yandan, Çin’in Avrupa’ya yönelik yaptırımları duyurmasına yanıt olarak, Avrupa Parlamentosu Çin-AB Kapsamlı Yatırım Anlaşması gözden geçirme toplantısını iptal etme kararı aldı.

Buna değinen sözcü Hua, “Çin-AB Kapsamlı Yatırım Anlaşması’nın taraflardan birinin diğerine verdiği bir ‘hediye’ değil, karşılıklı olarak fayda sağlayacak bir girişimdir.” dedi.