Çin hükümetinin Orta Afrika Cumhuriyeti’ne bağışladığı Covid-19 aşıları önceki gün Orta Afrika’nın başkenti Bangui’ye ulaştı.

Çin’in Bangui Büyükelçisi Chen Dong havalimanında düzenlenen teslim töreninde yaptığı konuşmada, bütün dünyayı ciddi şekilde etkileyen Covid-19 salgınıyla mücadelede Çin ile Orta Afrika Cumhuriyeti’nin yan yana olduğuna ve iki ülke arasında sıkı kader ortaklığı oluşturulduğuna işaret etti.

Orta Afrika Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Pierre Somse ise, aşı yardımının Çin’in Orta Afrika Cumhuriyeti’nin gerçek bir dostu olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Çin’den gelen aşıların Orta Afrika Cumhuriyeti hükümeti ile halkının salgınla mücadele kabiliyetini verimli şekilde yükseltebileceğini vurgulayan Somse, Çin’in diğer ülkelere salgınla mücadelede iyi bir örnek olduğunu ve insanlığa salgını yenme konusunda ümit aşıladığını dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden dün açıklanan verilere göre, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde tespit edilen Covid-19 vakalarının sayısı 7 bin 142’ye ve salgından dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı ise 98’e çıktı.