Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Batılı ülkelere ırkçılık sorununu çözmek için somut önlemler alma çağrısında bulunuldu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci toplantısı kapsamında, Afrika vatandaşlarının ve Afrika kökenlilerin temel insan haklarının korunmasına ilişkin bir açık oturum düzenlendi. Etkinlikte, gelişen ülkeler sistemik ırkçılığı eleştirerek, uluslararası topluma Afrika ve Asya kökenlilere yönelik ayrımcılıkla mücadeleyi güçlendirme çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, “Çin tarafından 50’den fazla ülke adına yapılan açıklamada, Afrika vatandaşları ile Afrika kökenlilerin ve Asya vatandaşları ve Asya kökenlilerin ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve AB’de uzun süredir sistemik ırkçılığa ve nefret suçlarına maruz kaldığı vurgulandı.” dedi.

Sözcü, “Batılı ülkelere, uluslararası toplumun kaygılarını ciddiyetle değerlendirerek, sistemik ırkçılık sorununu çözmek için somut önlemler alma çağrısında bulunuyoruz. Batılı ülkelerin hem kendi sınırları içinde insan haklarını ilerletmek ve korumak, hem de uluslararası insan hakları davasının sağlıklı şekilde gelişmesini hızlandırmak için iyi şeyler yapmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.