Çin Dışişleri Bakanlığı, bazı Batılı ülkeler ile sivil toplum kuruluşlarının sözde Xinjiang’da “soykırım” iddiasıyla spekülasyon yaratma girişimlerine tepki gösterdi.

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Almanya’nın bulunduğu bazı ülkeler ile İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi bazı sivil toplum kuruluşları dün, New York’ta Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları durumuna ilişkin bir video konferans düzenledi ve sözde Xinjiang’da “soykırım” iddiasını ileri sürdü.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying olağan basın toplantısında, söz konusu etkinliğe ilişkin açıklamalar yaptı. Hua, şöyle konuştu:

“ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler ile bazı sivil toplum kuruluşları, yalanlardan ve siyasi önyargılardan hareket ederek, Birleşmiş Milletler (BM) adıyla Xinjiang’daki insan hakları durumuna ilişkin video konferans düzenlemeye çalıştı. Çin, bundan büyük hoşnutsuzluk duydu ve buna kesinlikle karşı çıkıyor. Arsız yalanlar ve sahte bilgilerle dolu söz konusu konferans, başlarını ABD’nin çektiği bir avuç ülkenin berbat şovu ve siyasi saçmalığı. Bu girişim, BM üyelerinin kararlı boykotuyla da karşılaştı.”