Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Çin işletmelerine karşı imzaladığı kararnameye tepki gösterdi.

Biden dün, “Çin’in askeri sanayi işletmelerinin tehditlerini göğüsleme” gerekçesiyle, 59 Çinli işletmeyi kara listeye dâhil eden bir kararname imzaladı. Kararname uyarınca, ABD’lilerin söz konusu listede bulunan şirketlerle yatırım ticareti yapması yasaklanacak.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında söz konusu gelişmeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, ABD yönetiminin ulusal güvenlik konseptini genelleştirerek devletin gücünü kötüye kullandığını dile getirdi.

Biden yönetiminin Çin işletmelerini bastırmak ve sınırlamak için her türlü yönteme başvurduğunu vurgulayan Wang, Çin’in buna kesinlikle karşı çıktığını söyledi.

Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD’nin girişimleri, piyasa kurallarına aykırı olmakla kalmıyor, piyasa düzenini de bozuyor. Bu girişimler, sadece Çin işletmelerinin meşru hak ve çıkarlarına değil, ABD’li yatırımcılar da olmak üzere dünyadaki bütün yatırımcıların çıkarlarına zarar verecek. Çin, ABD’den piyasa kurallarına ve ilkelerine saygı gösterip, Çinli işletmeleri bastırmayı amaçlayan sözde ‘listeleri’ yürürlükten kaldırarak, Çinli işletmelere adil ve ayrımcı olmayan bir iş ortamı yaratmasını talep ediyor. Ayrıca Çin, kendi işletmelerinin meşru hak ve çıkarlarını savunmak için gerekli önlemleri alacak.”