Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in dünyadaki biyoçeşitliliği korumak için taraflarla birlikte ortak çaba harcayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Direktörü Inger Andersen birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Çin’in ekolojik medeniyet inşasında büyük ilerleme kaydettiğini ve çevre koruma yasaları ve diğer yöntemlerle biyolojik çeşitliliği koruduğunu söyledi.

Başkent Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sözcü Wang Wenbin, Çin’in biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik 10’dan fazla yasa ve yöntemi yürürlüğe koyduğunu ve ekolojik alanları koruma çalışmalarını güçlendirdiğini bildirdi. Wang, Çin’de ayrıca karasal ekosistem türlerinin yüzde 90’ının ve vahşi yaşam popülasyonunun yüzde 85’inin etkili bir şekilde korunduğunu anlattı.

Wang, Çin’in Kunming kentinde düzenlenecek 15. Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı vesilesiyle tüm taraflarla biyoçeşitliliği koruma planlarını masaya yatırmaya, somut eylemlerle çok taraflılığı yerine getirmeye ve dünyanın korunmasına ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmaya hazır olduğuna işaret etti.