Çin, bugün ilk kez yayımladığı “Çin’in Biyoçeşitliliğinin Korunması” başlıklı beyaz kitapla ülkedeki biyolojik çeşitliliğin korunması alanında alınan önlemler ve bunların sonuçları uluslararası topluma anlatıldı.

Belgede, Çin’in çok taraflılığa bağlı kalarak ve küresel iş birliğine katılarak küresel biyoçeşitliliğin korunması çalışmalarına katkı sağlamayı sürdüreceğinin altı çizildi.

Biyolojik çeşitlilik, insanoğlunun varlığını sürdürmesi ve gelişmesi için önemli bir temel olarak tüm insanlığın refahını ilgilendiren önemli bir konu. Dünyanın en zengin biyoçeşitliliğe sahip ülkelerinden biri olan Çin, başvurulan bir dizi büyük çaplı tedbirle ekolojinin bozulma eğilimini temel olarak kontrol altına alırken, doğal ekosistemi genel itibarıyla istikrarlı şekilde iyileştiriyor ve biyoçeşitliliğin korunması konusunda çarpıcı neticeler elde etti.

Çin’in karasal ekosisteminin yüzde 90’ının ve ülkede koruma altındaki yabani hayvan ve bitki türlerinin yüzde 71’inin etkin şekilde korunduğu belirtilen belgede, pandalar, tepeli ibis ve Asya fili gibi nesli tükenmekte olan türlerin popülasyonlarının sürekli olarak arttığı bilgisi verildi.

Diğer yandan, Çin’deki ormanlık alan yüz ölçümü ve orman rezervi art arda 30 yıldır büyüme eğilimini sürdürdü. 2000 yılından 2017’ye kadar dünya üzerinde görülen yeni yeşil alanların yaklaşık yüzde 25’i Çin’de yer alırken, Çin küresel yeşillendirme çalışmalarına katkı açısından dünya birincisi oldu.

Biyoçeşitlilik Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ve onaylayan ülkelerden biri olan Çin’in, sözleşmeyi aktif şekilde yerine getirerek biyoçeşitliliğin korunmasında önemli rol oynadığına işaret edilen belgede, Çin’in bu alandaki iş birliği ve temaslara da önem verdiği kaydedildi.

Belgede, Çin’in “Kuşak ve Yol” ve “Güney-Güney İş Birliği” gibi çok taraflı iş birliği mekanizmaları kanalıyla gelişmekte olan ülkelerde biyoçeşitliliğin korunmasına destek sağlayarak yeryüzünde bir “yaşam ortaklığı” oluşturulması için çaba harcadığı ifade edildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen yılın eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Biyoçeşitlilik Zirvesi’nde video yoluyla yaptığı konuşmada, insan ve tabiatın uyum içinde bir arada yaşamasının yollarının keşfedilmesi, küresel yönetişim güçlerinin birleştirilerek küresel çevre yönetişiminin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Brezilya Çin Araştırmaları Merkezi uzmanlarından Ronnie Lins, Cumhurbaşkanı Xi’nin önerisinin, yeşil kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve ekolojik uygarlığın ilerletilmesi için önemli bir aydınlanma anlamına geldiğini kaydetti.

BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapacak Çin, bu fırsatı değerlendirerek, tarafları önümüzdeki 10 yılı kapsayacak küresel biyoçeşitliliğin korunması hedefleri ile bu konuda somut ve uygun yöntemler ortaya koymaya teşvik edecek ve küresel biyoçeşitlilik yönetişimine canlılık katacak.