Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Çin ile Avustralya arasındaki ticari anlaşmazlıklara dair yorumlarına tepki gösterildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, başkent Beijing’de bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin “zorlayıcı” adımlara en çok başvuran ülke olduğunu belirtti.

ABD yönetiminin Çinli Huawei, Fransız Alstom ve Japon Toshiba şirketlerine baskı yapmak için çeşitli yöntemlere başvurduğunu, TSMC ve Samsung şirketlerini de tedarik zincirlerine dair veri paylaşmaya zorladığını hatırlatan Sözcü, tüm bunların en tipik “ekonomik zorlayıcılık” örnekleri olduğunu söyledi.

Sözcü Zhao Lijian, sözde “zorlayıcılığa” başvuran ülkenin Çin değil ABD olduğuna dikkat çekerek, ABD gibi ülkelerin art niyetli bloklar kurma, doğruları çarpıtma ve Çin karşıtı senaryolar yaratma girişimlerinin başarısızlığa mahkûm olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Avustralya basınına yaptığı açıklamada, Çin’in Avustralya’ya uyguladığı ticari yaptırımların ters teptiğini iddia etmişti. Blinken, Çin’in “zorlayıcı ekonomik” politikalarla Avustralya’ya baskı yaptığını, ancak bu ülkeden çok daha büyük kayıplara uğradığını savunmuştu.