Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin’e yönelik “ekonomik zorbalık ve uluslararası düzeni bozma” iddiası reddedildi.

Blinken, Avrupa’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Çin’le ilgili hedeflerinin 2’inci Dünya Savaşı’ndan sonra tesis edilen, kural ve kriterlere dayalı “özgür ve açık sistemi” desteklemek olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Blinken’in Avrupa liderleriyle Atlantik ötesi iş birliğini geliştirme, Çin’in “ekonomik zorbalık girişimleri ve kurallara dayalı uluslararası düzeni bozma teşebbüslerine” karşı koyma gibi konuları ele aldığı bildirildi.

Blinken’in ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamaları, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bugünkü olağan basın toplantısının gündemindeydi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbing, söz konusu açıklamaları yorumlarken, uluslararası düzene en büyük zarar veren ülkenin ABD olduğunu belirtti.

Wang, ABD’nin bilerek uluslararası sözleşmelerden çekildiğini, diğer ülkelere yasa dışı şekilde tek taraflı yaptırımlar uygulayıp askeri tehditlerde bulunduğunu hatırlatarak, bunların uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini çiğnemek anlamına geldiğini kaydetti.

Sözcü, “ABD’nin iddia ettiği ‘kurallar temelindeki uluslararası düzen’, aslında ABD’nin dünyada hakimiyet kurmasını amaçlayan hegemonyacılık düzenidir. Bu düzeni, ABD’nin birçok müttefiki dahil dünya ülkelerinin çoğu desteklemiyor. ABD’ye bağlı olan sadece az sayıda ülke var.” diye konuştu.

Sözcü Wang Wenbing, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyadaki tek sistem, merkezinde Birleşmiş Milletler’in bulunduğu uluslararası sistemdir. BM Tüzüğü’ne dayalı uluslararası ilişkiler kurallar da tek geçerli kurallar bütünüdür.”

Uluslararası düzenin ABD’nin hakimiyetindeki hegemonyacılık düzenine dönüşmemesi gerektiğine dikkat çeken Wang Wenbin, dünyaya gerçek anlamdaki çok taraflılığı hayata geçirip, uluslararası ilişkileri demokratikleştirme ve insanlığın kader ortaklığını oluşturma çağrısında bulunduklarını aktardı.