Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptırımları temkinli ve sorumlu bir tavırla uygulama çağrısı yaptı.

Zhang Jun, dün Güvenlik Konseyi’nin yaptırım sorununa ilişkin açık oturumunda konuşma yaptı.

Zhang, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptırımlar konusundaki planları ve uygulamaları düzenlemeyi amaçlayan tedbirleri dikkatle ele alma ve Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların yol açtığı ciddi insani sonuçlarla ilgilenme çağrısında bulundu.

Zhang, Güvenlik Konseyi’nin yaptırım mekanizmasının son 20 yıldır daha da yayıldığını ve bunun insani durumlarda yarattığı olumsuz etkilerin ihmal edilmez olduğunu belirtti.

Bu konuda özel durumlar veya mücbir sebepler ortaya çıktığında özel tedbirler alınması gerektiğine işaret eden Zhang, “Örneğin, Güvenlik Konseyi ciddi Covid-19 salgını karşısında, salgının insanların yaşamı üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için ilgili yaptırım tedbirlerini geçici olarak durdurabilir veya gevşetebilir.” diye konuştu. Zhang, Güvenlik Konseyi Yaptırım Komisyonu’na dahil edilen uzman üyelerin üst düzey profesyonel standartlara göre seçilmeleri, bu seçimin çok yönlülük ve eşitlik kurallarını yansıtması ve gelişen ülkelerin üye adaylarının komisyondaki temsiliyetinin de yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Güvenlik Konseyi’nin 2000-2006 yılları arasında yaptırım sorununa yönelik olarak gayri resmi çalışma ekibi kurduğuna dikkat çeken Zhang, bu ekibin yaptırım çalışmalarına ilişkin düzenlemeleri hızlandırdığını dile getirdi. Güvenlik Konseyi’nin yeni bir çalışma ekibi tesis etmesini önerdiklerini söyleyen Zhang, ekibin yaptırımlar konusundaki insani ve olumsuz etkileri denetleyerek karşılıklı teklif ortaya koyabileceğini sözlerine ekledi.