Çin, uluslararası topluma çatışmalara bağlı cinsel şiddetin ortadan kaldırılması için kapsamlı önlemler alınması çağrısında bulundu.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Zhang Jun dün, BM Güvenlik Konseyi’nde video konferans yoluyla düzenlenen, çatışmalara bağlı cinsel şiddet konulu açık oturumda konuşma yaptı.

Zhang konuşmasında Çin’in tutumunu dile getirerek, uluslararası topluma çatışmalara bağlı cinsel şiddetin ortadan kaldırılması için kapsamlı önlemler hayata geçirme çağrısında bulundu.

Çin’in cinsel şiddetin bir savaş aracı olarak kullanılmasına kararlılıkla karşı çıktığına vurgu yapan Zhang, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik cinsel şiddet eylemlerinin her türünü en sert dille kınadıklarının altını çizdi.

Çatışma ve savaşın devam ettiği kaos ortamlarında cinsel şiddetin savaş ve terör aracı haline gelebileceğine dikkat çeken Zhang Jun, uluslararası toplumun çatışmalara bağlı cinsel şiddeti besleyen ortamların ortadan kaldırılmasının yanı sıra, “içişlerine karışmama” ve “silahlı müdahaleye başvurmama” ilkelerine uyularak anlaşmazlıkların barışçıl yoldan çözülmesinde ısrar edilmesi için çabalaması gerektiğine vurgu yaptı.

Zhang, “Kadın ve silahlı çatışmalar başlıkları, Beijing Deklarasyonu ve Eylem Programı’nda belirlen 12 önemli alandan biri. 4. Dünya Kadın Konferansı’nın ev sahibi, aynı zamanda cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesinin savunucusu olan Çin, çatışmalara bağlı cinsel şiddetin yol edilmesi için uluslararası toplumla birlikte daha büyük katkılarda bulunmayı sürdürmeye hazırdır.” diye konuştu.