CRI Türk Dış Haberler Servisi

BOAO Asya Forumu (BFA) 2022 Güney Çin’in Hainan eyaletinde gerçekleştirildi. Foruma katılan akademisyenler ve delegeler Çin’in çok taraflılık ve dışa açılma taahhüdünün, güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalan bir dünya da güven verici bir ortam yarattığını söyledi.

İsrail, Moğolistan, Nepal, Filipinler, Kazakistan ve Laos’tan liderlerin yanı sıra IMF Başkanı Kristalina Georgieva da foruma sanal olarak katılan isimler arasında.

Dünya köklü değişiklikler geçirirken, Omicron varyantı dünyanın birçok yerini harap ediyor. Jeopolitik gerilimlerin tırmanışı, dünya ekonomik toparlanmasını ve sürdürülebilir kalkınmayı körfezde bırakıyor. Rusya-Ukrayna anlaşmazlığının ardından birçok ülke borçlarını ödeyebilmek için savaşıyor ve Afrika’daki ülkeler zaten tahıl kıtlığıyla karşı karşıya. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü çarşamba günü yaptığı açıklamada, BOAO’nun uluslararası toplumun pandemiyi mümkün olan en kısa sürede yenmek, ekonomiyi ortaklaşa geliştirmek ve küresel ekonomik yönetimi iyileştirmek için ortak isteklerini yansıttığını değindi.

SALGINA RAĞMEN YOĞUN KATILIM

BOAO Asya Forumu ile Yıllık Konferans Direktörü Chen Yanjun Global Times’a verdiği demeçte, “Foruma katılan delegeler ve personel, forum sırasında her gün ve üç gün önce nükleik asit testi yaptırmak zorunda kaldı. Forum sırasında kapalı döngü yönetimi de yapıldı.” dedi.

Korkunç duruma rağmen bu geniş çaplı uluslararası forumu düzenleme kararlılığı, Çin’in hâlâ bu forumu bir iletişim ve fikir alışverişi platformu olarak sağlamayı umduğunu gösteriyor. Chen, salgın sonrası dönemde uluslararası iş birliğinin nasıl güçlendirileceğini ve küresel kalkınmanın nasıl destekleneceğini söyledi.

Küresel ilaç üreticisi AstraZeneca’nın başkan yardımcısı Leon Wang, forumda, Çin’in reformu ve dışa açılmayı genişletme konusundaki kararlılığı çerçevesinde iş birliğini sürekli teşvik ederek büyük sorumluluk duygusunu gösterdiğini söyledi. BOAO Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Cao Li ise, küresel salgın ve karmaşık uluslararası duruma karşı, küresel kalkınma için Asya iş birliğinin çok taraflılığın dengeleyicisi ve küresel ekonomi için bir denge taşı haline geldiğini belirtti.

Cao, “Asya, dünyanın ekonomik üretiminin neredeyse yarısını oluşturuyor ve ekonomik büyümesi de dünyanın geri kalanından daha hızlı. Bölgesel entegrasyonun ilerlemesiyle, Asya ekonomisi küresel istikrarda daha önemli bir rol oynayacak.” ifadelerine yer verdi.

“İNSANLIK İÇİN ORTAK GELECEK”

Beijing’deki Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Guo Yanjun, forumun Çin’in komşuluk diplomasisine verdiği önemi de gösterdiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Çin, insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluk inşa edilmesini şiddetle savunuyor ve Çin’in komşu bölgeleri, Çin’in bu fikri teşvik etmesi için bir pilot bölge.”

Foruma katılan uzmanlar, şirketler tedarik zincirlerini kısaltmayı tercih ederken, tedarik zincirlerini hâlâ Asya’da tutma eğiliminde. Ekonomi merkezi Shanghai da dâhil olmak üzere Çin’in birçok şehrinde süren salgına rağmen, 42 ülkeden 600’den fazla delege BOAO 2022’ye katılım sağladı.