Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Küresel Aşı İttifakı Gavi’nin liderliğini yürüttüğü Koronavirüs Aşısı Küresel Erişim Girişimi’nin (COVAX) aşı planına resmen katıldığını ve planı başlatan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gibi taraflarla sıkı teması koruyarak aşının küresel bir kamu ürünü haline getirilip gelişmekte olan ülkelerin aşıya kolay erişimi için ortaklaşa çaba harcadığını kaydetti.

Sözcü şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’ın bu yılın ilk 100 gününde tüm ülkelerdeki öncelikli nüfusların aşılanması planının uygulanması çağrısına büyük önem veriyoruz. Ayrıca, şubat ve mart aylarındaki büyük aşı tedarik açığı başta olmak üzere planın uygulanmasındaki zorluklara da büyük önem veriyoruz. DSÖ’nün talebi üzerine Çin, özellikle gelişmekte olan ülkelerin acil ihtiyaçları için uygulama planına 10 milyon doz aşı sağlamaya karar verdi. Bu, aşıların adil dağıtımını teşvik etmek, uluslararası salgınla mücadele iş birliğini ilerletmek ve insanlığın sağlık topluluğu konseptini hayata geçirmek için Çin tarafından atılan başka bir adımdır. DSÖ, Çin aşılarının acil kullanım yetkisini gözden geçirmeye başladı. Çinli şirketler aktif olarak iş birliğini sürdürecek. DSÖ’nün bu işi mümkün olan en kısa sürede tamamlamasını umuyoruz.”

Sözcü Wang, uluslararası toplumdaki yetenekli ülkelerin aktif bir şekilde harekete geçerek planı ve DSÖ’nün çalışmalarını desteklemesi, gelişmekte olan ülkelerin zamanında aşıya erişimine yardım sağlayıp bir an önce küresel salgının üstesinden gelinmesine katkı yapması arzusunu dile getirdi.