Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, yeni koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Wang Yi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin dün video konferans yoluyla düzenlenen Covid-19 aşısı konulu bakanlar toplantısına katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Wang Yi konuşmasında halk merkezli çalışma ilkesinden hareketle Covid-19’a karşı uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının etkin şekilde hayata geçirilerek salgınla mücadele için elverişli bir ortam oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Bakan Wang Yi, aşı yetersizliğinin makul yollarla giderilmesi, gelişmekte olan ülkelere aşı tedariki konusunda yardımların artırılması ve BM’nin salgına karşı mücadeledeki merkezi rolünün pekiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca Çin’in dünya çapında aşıların adil dağıtılması için somut adımlar attığına da dikkat çeken Wang Yi, Çin’in aşı konusunda uluslararası iş birliğini teşvik etme girişimlerinin arkasında herhangi bir siyasi amaç bulunmadığının altını çizdi.