Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Blinken ile Dalai Lama’nın temsilcileri Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian olağan basın toplantısında bu konuya değinirken, Çin’in herhangi bir ülkenin yetkili şahsiyetlerinin Dalai Lama’yla herhangi bir yolla temas kurmasına kararlılıkla karşı çıktığını, Çin’in kendi hak ve çıkarlarını savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağını belirtti.

Zhao Lijian konuşmasında, “Tibet meselesinin tamamen Çin’in bir iç meselesi olduğunu ve herhangi bir dış güç tarafından müdahale edilmemesi gerektiğini” vurguladı ve “14. Dalai Lama saf bir dini şahsiyet değil, uzun zamandır Çin karşıtı ayrılıkçı faaliyetlerde bulunan ve Tibet’i Çin’den ayırmaya çalışan siyasi bir sürgündür” dedi.

Sözcü Zhao sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD tarafı Dalai Lama grubuyla temaslar kurup ve ne tür yollar kullanırsa kullansın hepsi ABD’nin Tibet’i Çin’in bir parçası olarak tanıma, ‘Tibet bağımsızlığını’ ve Çin’i bölme girişimlerini desteklememe taahhüdüne aykırıdır. ABD tarafı, Çin’in içişlerine müdahale etmek için Tibet ile ilgili konuları kullanmayı durdurmalı ve Çin karşıtı ‘Tibet bağımsızlığı’ güçlerine herhangi bir destek sağlamaya son verme sözüne sadık kalmalıdır.”