Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ekonomik toparlanmayı hızlandırmak ve Doğu Asya ülkelerinin krizle mücadele yetkinliğini arttırmak için ASEAN, Çin, Japonya ile Güney Kore’nin ortak çaba harcaması ve iş birliğini derinleştirmesi gerektiğini belirtti.

Wang Yi dün video konferans yöntemiyle düzenlenen 22. ASEAN ve Çin, Japonya, Güney Kore (10+3) dışişleri bakanları toplantısına katıldı ve toplantıda bir konuşma yaptı.

Wang, Doğu Asya’da istikrar ve refahın korunması için 10+3 iş birliği mekanizmasının iyileştirilmesi ve 10+3 iş birliğinin esnekliği ile canlılığının arttırılması gerektiğini vurguladı.

Gelecek yılın 10+3 iş birliğinin başlatılmasının 25’inci yıl dönümü olduğunu anımsatan Wang, bütün taraflara bu fırsattan yararlanarak, iş birliğinin geleceğine ilişkin bir yol haritası belirleme çağrısı yaptı.

Wang Yi, 10+3 iş birliği için dört maddelik öneride bulundu. Wang’ın önerileri şu şekilde:

“TÜM TARAFLAR ORTAK ÇABA HARCAYARAK, DOĞU ASYA’DA PANDEMİYE KARŞI BİR BARİYER İNŞA ETMELİ”

Wang, Çin’in diğer ülkelere 750 milyon dozdan fazla aşı tedarik ettiğini, gelecek dört ay içinde de COVAX’a 110 milyon doz aşı temin etmeyi planladığını ve gelecek üç yıl içinde ise küresel çapta 3 milyar dolar tutarında yardım sağlayacağını açıkladı.

Çin’in diğer ülkelerin aşılama sürecine yardımcı olmak için aşı tedarikini arttırmaya devam edeceğini aktaran Wang, virüsün kaynağının araştırılmasının uluslararası toplumun ortak çıkarlarını ilgilendiren ciddi bir bilimsel konu olduğuna dikkat çekti.

Wang, Çin’in tüm tarafların bilimsel ve objektif bir tutum sergileyerek, virüsün çıkış noktasına dair araştırmaların siyasileştirilmesine karşı çıkmasını ve gelecekteki olası riskleri önlemenin yanı sıra, küresel kamu sağlığını korumak için çalışmasını temenni ettiğini ifade etti.

“BÜTÜN TARAFLAR DOĞU ASYA’DAKİ EKONOMİK ENTEGRASYONU ARTTIRMAK İÇİN ÇABA HARCAMALI”

Wang, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık’ın (RCEP) bir an önce yürürlüğüne girmesi sağlanarak, bölgedeki ekonomik entegrasyon sürecinin hızlandırılması çağrısı yaptı.

“TÜM TARAFLAR DOĞU ASYA’NIN DÖNÜŞÜMÜ VE GELİŞİMİ İÇİN BİRLİKTE ÇABALAMALI”

Bölgesel dijital dönüşümün hızlandırılmasının yanı sıra, yapay zeka ve dijital ekonomi alanlarındaki somut iş birliğinin ilerletilmesinin önemine işaret eden Wang, tüm tarafların Doğu Asya’nın dönüşümü ve gelişimi için birlikte çabalaması gerektiğini söyledi.

“TÜM TARAFLAR DOĞU ASYA’DA ORTAK DEĞERLERİN TEMELİNİ BİRLİKTE İNŞA ETMELİ”

Wang, insanlığın barış, kalkınma, adalet, hakkaniyet, demokrasi ve özgürlük gibi ortak değerlerinin geliştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda ayrıca, Japonya ve Güney Kore ile ASEAN’a üye ülkelerinin dışişleri bakanları, 10+3 iş birliğinde kazanılan başarıları övgüyle değerlendirdi. Taraflar bölgede yeşil ve sürdürülebilir kalkınmanın hızlandırılması, aşının Ar-Ge çalışmalarında iş birliğinin güçlendirilmesi, çok taraflılık ile serbest ticaretin desteklenmesi, dijital ekonomi ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlarda iş birliğinin pekiştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.