Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Sinovac firması tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı CoronaVac’ın Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) acil kullanım onayı almasının, Çin’in aşılarının güvenli ve etkili olduğunu yeterince kanıtladığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Çin şirketi Sinopharm tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 7 Mayıs’ta DSÖ’den acil kullanım onayı almasından sonra, Sinovac’ın aşısının da onaylanmasının, Çin tarafından geliştirilen aşı ile aşılarda kullanılan teknolojinin güvenli ve etkili olduğunu yeterince kanıtladığını söyledi.

Sözcü, Çin’in aşılarının dünyada salgınla mücadelede bir an önce zafere ulaşılmasına destek sağladığına işaret etti.

Çin’in, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in aşıları küresel kamu ürünü olarak sunma taahhüdünü somut hareketlerle hayata geçirerek, aşı işletmelerini DSÖ’nün acil kullanım listesine dâhil olmak için teşvik ettiğine dikkat çeken Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, büyük nüfusa sahip ve aşı tedarikinin sıkışık olduğu bir durumda, uluslararası topluma 350 milyondan fazla doz aşı sağladı. Çin, 80’den fazla ülkeye aşı yardımı yaparken, 40’ı aşkın ülkeye aşı ihraç etti. Çin aynı zamanda birçok gelişen ülkeyle de aşının üretim kapasitesini genişletmek amacıyla iş birliği yürütüyor.”

Sözcü ayrıca “Sinopharm’ın COVAX’a sağlamayı planladığı aşıların ilk partisinin üretimi, önceki gün tamamlandı. Bu durum, aşıların gelişen ülkelere adil şekilde ulaştırılmasına katkıda bulunacak. Çin, ülkedeki aşı işletmelerinin DSÖ ve COVAX’la iletişimi güçlendirmelerine destek vermeye devam edecek ve bu işletmelerin yabancı ortaklarla aşı araştırmaları ve üretimi konusunda iş birliği yapmasını teşvik etmeyi sürdürecek.” ifadelerini kullandı.