Çin, Nijeryalı ekonomist Ngozi Okonjo-Iweala’yı Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) genel direktörlüğüne atanması dolayısıyla tebrik etti.

Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’in Okonjo-Iweala’ya tam güven beslediği ifade edildi.

Örgütün ilk Afrikalı ve ilk kadın yöneticisi olan Okonjo-Iweala’nın gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele ile küresel aşı ve sağlık çalışmalarına katıldığına dikkat çekilen açıklamada, DTÖ’nün yeni direktörünün ayrıca uluslararası örgütlerin yönetimi konusunda zengin deneyimlere sahip olduğu belirtildi.

Açıklamada, Covid-19 salgınının dünya çapında yayılma eğiliminin kesilmediği ve çok taraflı ticaret sisteminin dev meydan okumaların kıskacında kaldığı bir dönemde Çin’in Okonjo-Iweala’nın DTÖ genel direktörü olarak iyi iş çıkaracağından emin olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Çin’in, Okonjo-Iweala’nın liderliği altında DTÖ’nün işleyişinin normale dönmesini ve örgütün salgınla mücadelede uluslararası iş birliği ve ekonomik canlanma konularında daha büyük rol oynamasını temenni ettiği vurgulandı.

Bu yılın Çin’in DTÖ’ye katılmasının 20. yıldönümü olduğunu hatırlatılan açıklamada, Çin’in yeni gelişme modeli ile dünyaya da daha büyük fırsatlar sağlayacağı ifade edildi.

Ngozi Okonjo-Iweala dün DTÖ’nün genel direktörlüğüne atandı. Okonjo-Iweala’nın 1 Mart’ta görevine başlayacağı ve görev süresinin 31 Ağustos 2025 tarihinde sona ereceği duyuruldu.