Endonezya ve Kırgızistan’ın Çin’den aldığı Covid-19 aşılarının yeni partileri ülkelere ulaştı.

Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin, Sinovac şirketinden aşı solüsyonu olarak temin edilen Covid-19 aşılarının yeni partisinin Endonezya’nın Banten eyaletindeki Soekarno-Hatta Uluslararası Havalimanı’na ulaştığını bildirdi.

Solüsyon olarak gönderilen Coronavac aşısı, daha sonra Endonezya’daki PT Bio Farma isimli ilaç şirketi tarafından şişelenecek.

Budi, Endonezya hükümetinin sürü bağışıklığına ulaşmak amacıyla aşılama sürecini hızlandırmak ve Ağustos ayında günde iki milyon aşı uygulanması hedefine ulaşmak için çalışacağını vurguladı.

Diğer yandan, Çin’in Bişkek Büyükelçiliği, Kırgızistan’ın dün Çin’den Covid-19 aşısının ikinci partisini teslim aldığını bildirdi.

Manas Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen teslimat törenine Kırgızistan Başbakanı Ulukbek Maripov ile Çin’in Bişkek Büyükelçisi Du Dewen iştirak etti.

Maripov törende yaptığı açıklamada, Covid-19 ile mücadelede Kırgızistan’a sağladığı yardımlardan dolayı Kırgızistan Devlet Başkanı Sadyr Zhaparov adına Çin hükümetine teşekkür ettiğini söyledi. Kırgızistan, Çin’den ilk aşıları Mart ayında almıştı.