Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, etnik azınlıkların dine inanç özgürlüğüne saygı gösterilmesi çağrısı yaptı.

Edinilen bilgilere göre, aşırı sağcı parti Stram Kurs, İsveç’deki çeşitli yerlerde İslam karşıtı mitingler düzenleyerek Kuran’ı yaktı.  Bu tür eylemler Müslümanların sert hoşnutsuzluğunu uyandırarak İsveç’te büyük çaplı kargaşaya yol açarak kamu tesislerinin imha edilmesi ve birçok kişinin yaralanmasına neden oldu.

Çok sayıda İslam ülkesinin dışişleri, adı geçen olay nedeniyle ülkelerinde görev yapan İsveçli büyükelçileri çağırarak protestolarını iletti.

Olaya değinen sözcü Wang, Çin’in her zaman olduğu gibi farklı dini inançlara saldıran ve medeniyet çatışmasını kışkırtan aşırıcı eylemlere karşı çıktığını, sözde “ifade özgürlüğü”nün ırk ayrımcılığını kışkırtmak ve toplumu parçalamak için bir bahane olarak kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, “Medeniyetlerin üstünlüğü ya da aşağılığı yoktur, sadece özellikleri ve bölgeleri vardır. Medeniyetler arasındaki iletişimin çatışmasını destekleyerek belirli dinlere ve medeniyetlere saldıran ayrımcı ifadelere karşı çıkıyoruz.” dedi.

Çinli sözü, İsveç’in bu durumdan ders alarak Müslümanlar dahil olmak üzere etnik azınlıkların dini inanç özgürlüğüne somut bir şekilde saygı göstererek meşru hak ve çıkarlarını koruması arzusunu ifade etti.