Çin’in, İsrail ile son 7 yıldaki en şiddetli çatışmayı yaşayan Filistin’e, halkın yaşamsal sıkıntılarını hafifletmek için acil insanı yardım göndereceği bildirildi.

Çin ve Filistin temsilcilerinin katılımıyla Batı Şeria’daki Ramallah kentinde yer alan Filistin Maliye Bakanlığı’nda önceki gün düzenlenen törende Çin’den Filistin’e acil insani yardım paketi teslim belgesi imzalandı.

Çin’in Filistin Ofisi Başkanı Guo Wei, törende yaptığı konuşmada, yardım paketi kapsamında Çin’in Filistin’e 1 milyon Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları bağışlayacağını açıkladı. Guo Wei, ayrıca Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) da 1 milyon dolar ve 200 bin doz Covid-19 aşısı hibe edeceğini söyledi.

Guo Wei, Çin’in Filistin-İsrail gerginliğinin yumuşatılması, iki taraf arasında barışçı görüşmelerin yeniden başlatılması ve Filistin’de yeniden yapılanma ile halkın yaşam şartlarının düzeltilmesi için çabalarını sürdüreceğini kaydetti.