CGTN

G7 dışişleri bakanları toplantısı, bir düzine ülke ve bölgeyi davranışlarını değiştirmeye “çağıran” basmakalıp ifadelerle dolu bir açıklama ile sona erdi. Bunlardan biri Çin.

Karşılık vermemeniz utanç verici olur: Riyakârlığı bırakın!

Şimdiye kadar, Hong Kong, Tibet ve Xinjiang, Batı’nın Çin’e müdahale etmek ve istikrarını zayıflatmak için defalarca uyguladığı “eski” taktiklerdir. Batı’nın Hong Kong’da insan hakları ve temel özgürlükler çağrısı, bir yangın çıkartma delisinin kundaklama çılgınlığından sonra daha fazla itfaiye aracı istemesine benziyor. Hong Kong, 1997 devir arifesinde sınırlı temsil hakkı tanınana kadar İngilizler altında demokrasiye sahip değildi. İngiliz İmparatorluğu altında, Hong Kong sakinleri ne kendi topraklarının tam vatandaşı ne de İngiliz vatandaşıydı.

Devir tesliminden sonra, Hong Kong halkının hakları ve temsili önemli ölçüde arttı. “Bir Ülke, İki Sistem”, yabancı güçler gençleri kendi renk devrimlerini yapmaya ikna edene kadar oldukça başarılı bir şekilde çalıştı. Bu, Hong Kong toplumunu durma noktasına getiren bir isyan, mülke zarar verme ve saldırı çılgınlığını tetikledi.

Bu insan hakları gibi geliyor mu?

Batı’daki sesler, onlarca yıldır Tibet’te gerçekleştiği iddia edilen kültürel soykırıma dair uyarılar yapıyor. Bu sesler, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin’in istikrarını bozmaya çalışan diğer güçler tarafından tesis ve teşvik edildi. Kampanya yıllarca etkili oldu, “yok olmaya yüz tutan Tibet kültürü” için ayakta durmak, Batılı müzisyenler ve aktörler arasında çok revaçtaydı.

Bununla birlikte, bunca yıldan sonra Tibet kültürü Çin’de her zamanki gibi güçlü ve canlı. Tibetliler her zamankinden daha zengin, daha sağlıklı ve daha eğitimli ve kültürleri gelişiyor. Bazı Batılı turistler, tarım veya hayvancılık ile geçimini zar zor karşılayan daha az yoksul insan olmasından yakınabilirler. Belki de bu tür fotoğraf fırsatlarının kaybı, “kültürel soykırımın” başından beri ne anlama geldiğidir.

Bugün Xinjiang’daki soykırım iddiaları, on yıllar önce Tibet hakkında yapılan sahte iddiaları yansıtıyor. Temel fark terörizmdir. Çin hükümeti, aşırılık yanlılarının bir dizi terör saldırısına tepki olarak, Uygurların yerel terör saldırılarını durdurmaları için yaşam standartlarını iyileştirmeye ve iş olanaklarını artırmaya yönelik geniş, çok boyutlu bir terörle mücadele programı başlattı.

Açıkça gerçek şu ki Çin, ülkeyi istikrarlı ve kötü dış etkilerden uzak tutmayı amaçlayan iç politikasını G7’nin “çağrısı” nedeniyle değiştirmeyecek. Afganistan, Suriye, Yemen, Libya ve Irak, Batı’nın “insan hakları” konusundaki endişelerinin nihayetinde neleri doğurduğunu gösterecek kadar ders vericidir. Çin, Batı’nın eliyle yıkılan bir başka ulus olarak sona ermeyecek bilgeliğe, kararlılığa ve güce sahip.

Tekrarlanan müdahale, Çin’i şeytanlaştırmaktan başka amaçsız olarak ilişkileri geriyor. Yabancı analistler giderek daha sık Çin ile savaştan bahsediyorlar. İnsan hakları davulunu çalmak ve rakip bir ülkeyi “insanlığa karşı suçlara” iştirak ederek “düşman” olarak insanlıktan çıkarmak, potansiyel askeri çatışmalar için gerekçeler oluşturmak için köklü bir adımdır. Çin, G7’yi kendi ilkelerine göre yaşamaya, Çin’in iç işlerinden uzak durmaya ve üyelerinin başarısız askeri maceralar geçmişinin trajik maliyetini hatırlamaya “çağırıyor”.