Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Mart ayında üretim ve yaşam düzenini normalleştirme sürecini başlatacaklarını açıkladı. Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra, Türkiye’de bir yandan salgını kontrol etme çalışmaları yapılıyor, bir yandan da iş ve üretimin düzenli halde yapılması için çabalar harcanıyor. Bu çabalarda Çin’den gelen aşılar da önemli bir rol oynuyor. Şu ana kadar Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon 150 bin dozdan fazla Çin aşısı kullanıldı. Türkiye bu sayıyla Orta Doğu ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye’de tespit edilen vaka sayısı, 2 milyon 600 bini aşmış durumda. Aşılamanın hızlandırılması Türkiye’de salgın durumunu düzeltmenin kritik önlemlerinden biri. Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Ocak’ta Ankara Şehir Hastanesi’nde Sinovac’ın aşısı oldu. Şimdiye kadar dünya genelinde ondan fazla devletin devlet başkanı Çin menşeli aşıyı kullandı. Şubat ayı sonu itibariyle Sinovac şirketinden 50 milyon doz Covid-19 aşısının Türkiye’ye ulaşacağı bildirildi. Türk halkına Çin menşeli aşılara olan güçlü bir güven gösteriliyor.

Bazı medya organlarında aşı meselesini siyasileştirip, Çin’i karalayan iddialar hiç kesilmedi. BBC, “Çin aşısından endişeleniyor musunuz?” sorusunu Türk doktorlarına yöneltti, fakat beklemediği şekilde cevaplar aldı.

“Aşı iyi mi kötü mü? Etkisi cevap verir.” Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24 Aralık’ta düzenlenen basın toplantısında, elde edilen ilk verilere göre, Sinovac şirketinin geliştirdiği Covid-19 aşısının deney gruplarında etkinlik oranının yüzde 91.25 olduğunu, ciddi ve olumsuz yan etki görülmediğini açıkladı. Veriler iddialara net yanıt verdi.

Türkiye’de aşılama çalışmaları 14 Ocak günü başladı. Sağlık personeli ve 65 yaş üstü yaşlılar aşılanan ilk grup oldu. İlk aşamada toplam 6 milyon 150 bin doz aşı uygulandı. Ankara’da yaşayan Ayaz “Aşı olduktan sonra, sağlık durumumuz çok iyi. Başka bir aile mensubum da Çin aşısı oldu. Çok sağlıklı durumdayız.” dedi.

Sinovac’in geliştirdiği Covid-19 aşısı, Türkiye’de takdirle karşılanırken, Sinopharm’un aşısının da Türkiye’de etkili olduğu kanıtlandı. Çin’in bir şirketinde 138 çalışan, Çin’de aşı olduktan sonra Türkiye’de görevlerine başladı. Geçen temmuz ayında, çalışanlardan hiçbiri Covid-19 virüsüne yakalanmadı. Geçen eylül ayında ise aynı şirkette aşı olmayan bir kişide virüs tespit edildi. Bu kişiyle beraber çalışmalarına rağmen aşı olan 138 personel enfeksiyondan korundu. Bugüne kadar sağlıkları iyi durumda.

Şu ana kadar Çin’ın aşısı 20’den fazla ülkeye ihraç edildi ve  50’den fazla gelişmekte olan ülkeye bağışlandı. Çin’in aşılarının küresel salgınla mücadelede daha büyük rol oynaması bekleniyor.