CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi “Yeni Çağdaki Çinli Gençler” başlıklı bir beyaz kitap yayınladı. Çinli gençlere odaklanan ilk beyaz kitap, yeni dönemde ülkedeki gençlerin kazandığı başarıları dikkat çekerken gelecekteki beklentileri de dile getiriyor. Çinli gençlerin daha iyi maddi ve manevi çevreyle daha nitelikli büyüme koşullarına sahip olduğu kaydedilen beyaz kitapta, Çinli gençlerin kendisini kapsamlı olarak geliştirerek yeni yetenekler kazanmak için motive olduğu vurgulandı.

Beyaz kitapta Çinli gençlerin dünyaya entegre olmaya daha açık ve kendinden emin olduğuna, iletişim ve iş birliği için “arkadaş çevresinin” genişlediğine değinilirken şu satırlara yer verildi:

“Gençlik toplumdaki en aktif ve yaşamsal güçtür. Bir ülkenin umutları ve bir milletin geleceği genç neslinin elindedir. Genç Çinliler, ulusal gençleşme arayışında her zaman öncü bir rol oynadılar.

1840’tan sonra Çin yavaş yavaş yarı-sömürge, yarı-feodal bir topluma indirgendi ve çok büyük sıkıntılar yaşadı. Ülke yoğun bir aşağılanmaya maruz kalmış, halk büyük acılar çekmiş ve Çin uygarlığı karanlığa gömülmüştür. Çin gençliği giderek artan ulusal krizi fark etmeye başladı.

Gençliğinin aydınlanması, Çin ulusunun gençleşmesi için bir umut ışığı yaktı. 1919’daki Mayıs Hareketi civarında, çok sayıda hevesli ve ilerici genç entelektüel, yeni fikirleri, yeni kültürü ve yeni bilgileri kabul etmede başı çekti. Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Afyon Savaşı’ndan bu yana ilk kez halkın ve ulusun yaygın bir şekilde uyanmasına yol açan Marksizm-Leninizm’i izlemeyi seçtiler. Temmuz 1921’de, yaş ortalaması yalnızca 28 olan 13 delege, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) ilk Ulusal Kongresi’ne katıldı ve partinin kuruluşu duyurdu. Bu olay Çin için yeni bir ulusal gençleşme döneminin başlangıcı oldu.

GENÇLİK VE ÇİN RÜYASI

“2012 yılında düzenlenen 18. ÇKP Ulusal Kongresi, Çin özellikleri taşıyan sosyalizmin gelişiminde yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Xi Jinping’in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi, gençlere büyük önem veriyor ve onları derinden önemsiyor. Partinin gençler üzerinde liderlik yapması, gençlerin gelişimine en yüksek önceliği vermesi çok önemli. Bu durum, genç nesillerin tam anlamıyla gelişmesini ve tarihi ilerleme kaydetmesini sağlayacaktır.

Yeni çağa bakan Çin gençliği, büyük bir modern sosyalist ülke inşa etme ve Çin’in ulusal gençleşme Rüyasını gerçekleştirmenin önemli sorumluluğunu üstlenirken, hırslarını gerçekleştirmek ve yeteneklerini sergilemek için değerli fırsatları kucaklıyor.

Çin Rüyası tarih, şimdi ve gelecek hakkında bir rüyadır. Tüm insanlar tarafından sevilir, ama daha çok gençler tarafından. Çin’in yeni çağdaki gençliği, Çin’in ulusal gençleşme rüyasını gerçeğe dönüştürmek için sınırsız bir enerjiyle çabalamaya devam edecek.”