Çin hükümeti tarafından Karadağ ve Gine hükümetlerine bağışlanan Covid-19 aşıları, dün söz konusu iki ülkenin başkentlerine ulaştırıldı.

Gine dışişleri ve sağlık bakanları ile Çin’in Konakri Büyükelçisi Huang Wei aşının teslimatı vesilesiyle havalanında düzenlenen törene katıldı.

Gine Dışişleri Bakanı Ibrahima Khalil Kaba törende yaptığı konuşmada, Çin hükümeti ve halkına teşekkürlerini dile getirerek, Çin’in yardımıyla salgının üstesinden mutlaka gelebileceklerine inandığını belirtti.

Dün itibarıyla Gine’de 16 bin 15 Covid-19 vakası tespit edildi. Ayrıca yine dün itibarıyla ülkede 91 kişi salgından dolayı yaşamını yitirdi.

Öte yandan Çin hükümetince Karadağ’a bağışlanan Covid-19 aşıları da aynı gün başkent Podgorica’ya ulaştırıldı ve aşının teslimatına Karadağ Sağlık Bakanı Jelena Borovinic Bojovic ile Çin’in Podgorica Büyükselçisi Liu Jin iştirak etti.

Jelena Borovinic  Bojovic burada yaptığı konuşmada, aşı yardımından dolayı Çin hükümetine ve halkına teşekkür ederek, aşıların Karadağ’a ulaştırılmasının iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ve dayanışmanın yeni bir göstergesi olduğunun altını çizdi.