Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Güney Çin Denizi dışındaki ülkelerin Çin’in de aralarında bulunduğu bölge ülkelerinin çabalarına saygı göstermesi gerektiğini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kısa süre önce Filipinler Dışişleri Bakanı’yla yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin, Çin’in Güney Çin Denizi’nde izlediği “uluslararası hukuk kapsamını aşan politikalarını” kabul etmeyeceğini ve Güneydoğu Asya ülkelerinin yanında duracağını kaydetti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Sözcü Zhao, Güney Çin Denizi dışındaki ülkelerin, Çin’in de aralarında bulunduğu bölge ülkelerinin anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözme ve bölgede barış ve istikrarı korunma yönündeki çabalarına saygı göstermesi gerektiğini açıkladı.

Zhao Lijian, “Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenliği ve yasal hakları tarihi bir süreç neticesinde oluştu ve uluslararası hukuka uygundur. Çin toprakları ve deniz sahalarındaki haklarını kararlılıkla koruyacaktır. Çin bölgedeki anlaşmazlıkları, konuyla doğrudan ilgili ülkelerle istişare yoluyla barışçı şekilde çözmek için çaba harcamaktadır. ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) ülkeleriyle de Güney Çin Denizi’nde barış ve istikrarı korumak için birlikte çalışmaktadır. ” diye konuştu.