13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 5. Toplantısı bugün Beijing’de Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda başladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, 13. ÇUHM 5. Toplantısı’nın açılış toplantısında sunduğu Hükümet Çalışma Raporu’nda, 2022 yılında Çin’in imalat sektörünün çekirdek rekabet gücünü artıracağını, sanayi ekonomisinin istikrarlı işleyişinin korunacağını ve imalatın gelişiminin hızlandırılacağını açıkladı.

Li Keqiang, Hükümet Çalışma Raporu’nda, sistematik riskleri önlemek için Finansal İstikrar Güvence Fonu’nun oluşturulacağını bildirdi. Bu yıl üniversitelerden mezun olanların sayısının 10 milyonu aşacağına işaret eden Li Keqiang, bu kişilere istihdam desteğinin yoğunlaştırılacağı, büyük ölçekli iş beceri eğitiminin güçlendirileceği ve 100 milyar tutarında işsizlik sigorta fonundan etkin şekilde faydalanabileceğini kaydetti.

Yoksullukla mücadelede kaydedilen ilerlemelerin kapsamlı ve etkin şekilde korunacağına işaret eden Li Keqiang, vatandaşların yoksulluğa yeniden düşmesini önlemek için yoğun çaba harcayacaklarını belirtti. Başbakan Li Keqiang, eğitim adilliğini ve eğitimin kalitesini artıracaklarını ve mühendislik, tarım ve tıp gibi alanlarda nitelikli kadro yetersizliğini kapatacaklarına değindi.