Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomik büyüme tahminini artırmasının, dünyanın küresel krizler karşısında uluslararası iş birliğini ve dayanışmayı güçlendirmesinin gerekliliği ve etkinliğini gösterdiğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) dün yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel ekonomik büyüme beklentisi 2021 için yüzde 6’ya ve 2022 için de yüzde 4,4’e yükseltildi. Çin’in aynı yıllar için büyüme beklentisi ise sırasıyla yüzde 8,4 ve yüzde 5,6 olarak öngörüldü.

Günlük basın toplantısında söz konusu raporla ilgili değerlendirmede bulunan Sözcü Zhao, “Çin geçen yıldan bu yana birçok kriz karşısında son derece etkili makro politikaları zamanında ve kararlılıkla hayata geçirdi. Salgını önleme ve kontrol tedbirleri alıp ekonomik ve sosyal gelişmeyi devam ettirdi. Çin 2020 yılında salgın krizinden kurtularak büyüme sağlayan ilk önemli ekonomi oldu. Böylece Çin dünya ekonomisinin toparlanmasına ve gelişmesine de güçlü bir ivme oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Zhao, IMF’nin Çin için belirlediği büyüme beklentisinin, uluslararası toplumun, Çin’in politika ve tedbirlerinin doğruluğuna ve ekonomik geleceğine güvenini yansıttığını söyledi.

Zhao, Çin’in diğer ülkelerle birlikte açık bir küresel ekonomi inşasında ısrarcı olup, uluslararası ticari iş birliğinin bir an önce normale dönmesi yönündeki çabalarını artıracağını, sanayi ve tedarik zincirlerinin sorunsuz ve istikrarlı çalışmasını garanti edeceğini ve dünya ekonomisinin istikrarına katkıda bulunacağını dile getirdi.