Çin Dışişleri Bakanlığı, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarının Çin’de virüsün kaynağıyla ilgili yürüttükleri araştırmalara dair iddialarını yalanladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, İngiliz ve ABD’li yetkililerin, DSÖ uzmanlarının Çin’de yürüttükleri çalışmalarla ilgili ortaya attıkları iddiaları değerlendirdi.

Çin’in dünyanın Covid-19’un kaynağını daha iyi öğrenmesini sağlayacak orijinal verileri paylaşmayı reddettiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığına işaret eden Sözcü, “Uzmanlar, Batı basınının, ifadelerini çarpıtmasından ve açıklamalarını cımbızlamasından hayal kırıklığı duyduklarını belirtti.” ifadesini kullandı.

Hua Chunying, DSÖ uzmanlarının, çalışma sürecinde Çinli meslektaşlarından büyük destek gördüklerini, istedikleri her yere gidebildiklerini, görüşmek istedikleri herkesle görüşebildiklerini, bunun yanında, yeni ve önemli veriler ile virüsün bulaşma yollarına dair daha fazla bilgi edindiklerini birçok defa vurguladıklarını hatırlattı.

Sözcü, “ABD’nin tüm orijinal verileri sağlayıp sağlamayacağını, DSÖ ile tam iş birliği yapıp yapmayacağını, DSÖ uzmanlarını ABD’de virüsün kaynağına dair araştırmalar yürütmek ve bağımsız sonuçlar elde etmek için davet edip etmeyeceğini hâlâ merakla bekliyoruz.” diye konuştu.

Çin’in açık ve şeffaf bir tutumla DSÖ uzmanlarıyla derinliğine, profesyonel ve bilimsel bir l yürüttüğüne dikkat çeken Hua, ilgili ülkelere aktif, bilimsel ve iş birliğine dayalı bir tutumla virüsün kaynağıyla ilgili küresel çalışmaları başlatma ve ilgili araştırma sonuçlarını paylaşma çağrısında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, DSÖ uzman ekibinin Çin’de yürüttüğü araştırmalar esnasında Çinli muhataplarıyla yeterince iş birliği yapıp yapamadıkları konusunda endişe duyduklarını belirtmiş, Beijing’e DSÖ uzmanlarıyla iş birliği yapma çağrısında bulunmuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da yaptığı açıklamada, uzman ekibinin raporlarının bağımsız olması ve Çin’in salgının ilk ortaya çıktığı döneme dair tüm orijinal verileri sağlaması gerektiğini kaydetmişti.