Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Oturumları kapsamında 24 Şubat’ta BM Genel Sekreteri Guterres’in insan hakları temalı konuşması dinlendi.

İngiliz ve Alman temsilciler oturumda Çinli Doktor Li Wenliang’i kullanarak Çin’i karalamaya çalıştı ve salgın durumunu siyasallaştırdı. İki temsilci, Xinjiang’da “soykırım”, “zorla çalıştırma” ve “dini zulüm” bulunduğunu iddia etti.

Bu iddialar oturumda bulunan Çinli temsilci yardımcısı Dai Bing tarafından yalanlandı.

“İNGİLTERE 120 BİN KAYIP VERİRKEN BİR İHBARCINIZ VAR MIYDI ?”

Dai Bing, İngiltere ve Almanya temsilcilerinin sahte veriler yayıp, siyasi çelişki yaratmaya kalkıştığını ve bunun oturumun temasına uymadığını belirtti.

Dai şunları söyledi:

“İngiliz temsilciye şunu söylemek istiyorum: Doktor Li Wenliang, Çin’in salgınla mücadelesine büyük katkı yapan vatandaşlardan biridir. Göz doktoru Li, bir ihbarcı değildir. İngiltere’de şimdiye kadar 120 binden fazla kişi salgında hayatını kaybetti. İngiltere’nin ihbarcısı kimdir, bunu açıklar mısınız? Alman temsilciye de şunu söylemek istiyorum: Xinjiang’dan bahsederken hep ‘bildirildiğine göre’ diyorsunuz. Bu, diplomasi dili açısından son derece ciddiyetsiz bir üsluptur. Değindiğiniz sözde ‘haberlerin’ hepsi, Çin karşıtı güçler tarafından yaratılan yalanlar. Xinjiang bölgesinde asla ‘soykırım’, ‘zorla çalıştırma’ veya ‘dini zulüm’ yaşanmadı. Bu korkunç söylentiler cehalet ve önyargılardan kaynaklanıyor.”

Dai Bing “İngiltere ve Almanya’nın sömürgeci tarihi ve savaşlarda işledikleri suçların, dünyaya yeterince zulüm ve suç getirdiğini hatırlatmak isteriz. Vicdan muhasebesi yapması gereken bir taraf varsa sizlersiniz.” dedi.

Dai Bing, Covid-19 salgınının yayıldığı dönemde siyasi virüsün yayılmaması ve uluslararası toplumun iş birliği içinde insan haklarını ilerletmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, 2022 yılında yapılacak Beijing Kış Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, Batıdaki bazı Çin karşıtı güçler, etkinliği boykot etme çağrısı yapıyor. İngiltere’de az sayıdaki siyasetçi Başbakan Boris Johnson’dan açıklama istedi. Johnson 24 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Normalde spor etkinliklerini boykot etmeyi desteklemiyoruz.” diye konuştu.